Zašto BUMA

Svaka udruga je pravna osoba. To joj daje formalitet. Međutim, ono što je bitnije i što u ovom slučaju sadržajno napaja formalitet, ono što opravdava njegovo postojanje jesu mladi ljudi. Njihovo prijateljstvo i poznanstvo, njihova želja za dokazivanjem u socijalnom okruženju i njihova energija kojom pršte zahvaljujući mladenaštvu i kojom stvari koje zahtijevaju veći fizički napor obavljaju bez većih poteškoća, sadržaj su koji izvire iz same srži svega što je bitno i stvara sve ono što čovjek, mladi čovjek, poželi stvarati.

Mi smo poželjeli okruniti svoj potencijal na lokalnom planu. Poželjeli smo pridodati formu našim poznanstvima i prijateljstvima u Bedekovčini i iskoristiti našu energiju za izgradnju. Izgradnju naših karaktera i formiranje vlastitih ličnosti kroz volonterizam i nesebično pomaganje, usvajanje pozitivnih vrijednosti koje vitaliziraju naš osobni prosperitet i zadovoljštinu koja postaje dijelom lokalnog društva, a budući da u sintagmi „lokalno društvo“ ova druga riječ označava zajednicu ljudi i na širem planu od lokalnog, možemo se pohvaliti da izgrađujemo i društvo u cjelini. Ne mislim pri tom da ga mijenjamo u cjelini već da jedan dio njega koji se odnosi na Bedekovčinu, može biti bolji i drugačiji zahvaljujući nama koji se trudimo da to upravo tako i bude. Ne može se mijenjati bez ideje, a ideja se ne može okruniti bez motivacije koja ne znači ništa ako je ne prati trud. Trud se može isplatiti ako ga na svakom koraku njegovog, ne baš uvijek ugodnog puta, prati rad. Slijed pojmova tvori našu viziju mnogo jasnije i predstavlja način razmišljanja koji je vidio i iskusio sve uspone i padove i koji je ostao neoboriv tijekom povijesti.

Uzmite tu sliku razmišljanja i stavite je u bilo koji kutak naše planete gdje postoje ljudi koji je shvaćaju, dobit ćete promjenu. Raditi stvari, činiti ih, predstavlja poteškoću i zapreku za mnoge ljude. Zadnja je to stavka na kojoj ljudi posustaju i okreću se u drugom smjeru, posustanu i nikad ne spoznaju koje su im mogućnosti. Realizirajući ovaj način viđenja stvari, sagledavajući ih iz ove perspektive mogu reći da se pomak već počeo događati. Udruga je osnovana, ima članove koji rade. Jednostavno zvuči, ali prije nego se pretvori u slovo na papiru potrebno je promišljeno uložiti svoje vrijeme za postizanje cilja. Ono što mi želimo postići nema veze s ideologijom, politikom ni profitom. BUMA postoji da mladi s njome čine što žele dok god ne zadiru u dostojanstvo drugog čovjeka. Ona je kao lopta kojom se može igrati i zabavljati, ona je i gitara na rock-koncertima, nesebičan osmijeh i dobrota koja pomaže potrebitima, ruka koja uređuje okoliš, igračka kojom se dijete igra. Ona se može ostvariti u beskonačno mnogo oblika i postojati onoliko dugo dok god ideja u mladenačkim umovima tinja i ne miruje.

Nećemo ni mi ovdje biti zauvijek. Naravno, nećemo ni uvijek biti mladi. No, dok jesmo već kod „tog posla“, zašto ne bismo nešto učinili? Zašto ne bismo iskoristili svaki pedalj životnoga igrališta, pogotovo kad je na njemu trava još svježa i mlada, a mi imamo energije da ga pretrčimo? S ove pozicije, rekao bih da ne činimo ništa više osim da koristimo šansu mladosti. Djelujemo, animiramo društvo ukazujući na svoje potrebe i zabavljamo se pri tome. Pokušat ćemo, a ako izgubimo, imat ćemo kredita jer smo imali hrabrosti usuditi se.

Jurica Marković